A kamatmentes munkáshitel törlesztésére is ad pénzt az állam, óriási roham indul a bankokban
Az állam lényegében visszafizeti a 25 év alattiaknak a munkáshitelt.
A nők munkaerőpiaci helyzetéről, foglalkoztatásról nem csak a nőnap körül érdemes beszélni. Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértővel – aki január óta munkaerőpiaci kérdésekben is segíti a kormányfőt miniszterelnöki megbízottként – azt jártuk körbe, a nőket különböző életkorokban és élethelyzetekben milyen kedvezményekkel segítik a munka világában.
Január 24-én pénteken jelentek meg a 2024 decemberi foglalkoztatási adatok, és így már a teljes tavalyi esztendőt ismerjük. Lehet látni már a trendeket? Mit mutat a magyar munkaerőpiac és hogyan alakult ezen belül a nők foglalkoztatása tavaly, illetve az elmúlt években Magyarországon?
A tavalyi adatokból már látható, hogy nagyjából ismét 4,7 millióan dolgoztak hazánkban, mint ahogy 2023-ban is. A női foglalkoztatottak száma egy kicsit bővült, úgy 17-18 ezer fővel, a férfiak pedig szinte ugyanennyivel csökkentek éves átlagban. A fiúk kevesebben kezdtek el dolgozni, mint ahányan nyugdíjba mentek, így a munkanélküliség alig változott náluk is.
A 20-64 évesek foglalkoztatási rátája 81 százalék körül lesz, ezzel a 6. helyen fogunk végezni az uniós tagállamok között.
Már Németországgal küzdünk ezért a helyért, tavaly a harmadik negyedévben holtversenyben álltunk velük.
A foglalkoztatott nők létszáma 2024-ben már éves átlagban is elérte a 2,2 millió főt, közülük a 20-64 évesek foglalkoztatási rátája 77 százalék fölé emelkedett, ami szintén hatodik hely körüli, és figyelemre méltó, hogy az utolsó öt vérzivataros évben is 5 százalékpontot növekedett. Becslésem szerint dobogós lett a nők tavalyi rátanövekedése és a 2019 óta elért javulása is.
A stabil munkaerőpiac hazánkban az utóbbi öt év polikrízises időszakában is megmaradt. A világjárvány, a háborúk gazdasági bizonytalanságot hoztak ugyan, de közben Magyarországon több új munkahely jött létre, mint amennyi megszűnt.
Hogyan hatottak a fiatalokat érintő kedvezmények a 25 év alatti korosztály foglalkoztatására?
A 15–24 évesek foglalkoztatási aránya jelentősen javult az elmúlt években. A fiatalok foglalkoztatási aránya 2010 és 2024 között 19 százalékról becslésem szerint 27 százalékra nőtt, miközben munkanélküliségük megfeleződött. A változásokhoz nagymértékben hozzájárult a 2022-ben bevezetett SZJA-mentesség. Már a bevezetés évében gyorsan javult a foglalkoztatási ráta. Zömében ennek a korosztálynak a tagjai lesznek azok, akik igénybe vehetik idéntől a munkáshitel nyújtotta támogatást. Érdekesség, hogy a statisztikák még pontosodni fognak az oktatás mellett dolgozó fiatalok esetében, mivel a jogi szabályozás csak nemrég tette lehetővé a normál munkaszerződések megkötését a duális képzésben résztvevőknél.
Ezt is ajánljuk a témában
Az állam lényegében visszafizeti a 25 év alattiaknak a munkáshitelt.
Milyen lehetőségekkel élhetnek a kisgyermeket nevelő édesanyák?
A kisgyermeket nevelő édesanyák számára az utóbbi években számos intézkedés segítette a munkaerőpiacra való visszatérést. Még 2014-ben a GYED extra bevezetése például nagy előrelépés volt: lehetővé tette, hogy a kisgyermekes édesanyák részmunkaidőben vagy rugalmas időbeosztással visszatérhessenek dolgozni, és közben a GYED-ről sem kell azóta lemondaniuk. Ez különösen fontos számos szakmában, hisz például mestervizsgát vagy szakorvosi vizsgát nem lehetett letenni a kötelező gyakorlati idő igazolása nélkül, és ez komoly szakmai hátrányt okozhatott korábban.
Míg számos nyugat-európai országban, például Ausztriában, a részmunkaidős foglalkoztatás a jellemző a kisgyermekes anyák körében, Magyarországon az anyák nagy része teljes állásban tér vissza a munkába.
A rugalmas munkarend és más munkahelyi kedvezmények azonban segítik őket abban, hogy összehangolják a munkahelyi és családi teendőket.
Az Eurostat adatai szerint Magyarország a 6 év alatti gyermeket nevelő nők foglalkoztatási arányával (72,5 százalék) az uniós országok közül már átlag feletti. 2010 óta a kormány célja – összhangban a munkaalapú társadalom megteremtésével – az, hogy az édesanyák foglalkoztatását is mozdítsuk elő. Az egyik fő változás épp az volt, hogy elértük, a gyermekvállalás ne jelentsen túlzott anyagi hátrányt.
A csecsemőgondozási díj (CSED) összege 2021. július 1-jétől az igénylő jövedelme alapján megállapított naptári napi alap 100 százaléka (korábban 70 százaléka volt). A CSED-ből kizárólag 15 százalék személyi jövedelemadó-előleget vonnak, és érvényesíthető belőle a családi kedvezmény. A csecsemőgondozási díj a szülési szabadság időtartamára – 168 napon keresztül – jár. A szülési szabadságot a szülés várható időpontját megelőző 28 nappal korábban is igénybe lehet venni.
A gyermekgondozási díj (GYED) a csecsemőgondozási díj (szülési szabadság), illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2 éves koráig, ikrek esetén a gyermekek 3 éves koráig jár a szülőnek. A gyermekgondozási díj összege a szülő jövedelme alapján megállapított naptári napi alap 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka, 2025. évben bruttó 407 120 forint.
A diplomás és nagyszülői GYED egy lehetőség hallgatói jogviszonnyal rendelkezőknek és a nagyszülőknek.
A gyermekgondozást segítő ellátás (korábban: gyermekgondozási segély; röviden: GYES) Magyarországon a családtámogatási rendszer keretein belül alanyi jogon, havi rendszerességgel járó támogatás, amelynek részletszabályait a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (Cst.) határozza meg. A GYES havi összege 28 500 forint, amelyből 10 százalék nyugdíjjárulékot vonnak. Ikergyermekek esetén a havi összeg a gyermekek számával többszörözőik.
Miért nő a 65 év felettiek munkaerőpiaci jelenléte?
Az elmúlt években egyre több 65 év feletti munkavállaló maradt aktív a munkaerőpiacon. Míg 2010-ben mindössze 20 ezer idős dolgozott (köztük 13 500 nő), addig 2023-ra számuk meghaladta a 160 ezret, ebből 49 ezer nő. A generációjukon belül ők gyakran magasabb iskolai végzettséggel és egészségtudatosabb életmóddal rendelkeznek, ami lehetővé teszi számukra a hosszabb munkavállalást.
2010-ben még a háborús nemzedék tartozott ide, ma már a később születettek, akiket a családjaik gyermekkorukban arra ösztönöztek, hogy tanuljanak tovább, törekedjenek az érettségi megszerzésére, szerezzenek egy jó szakmát, figyeljenek az egészségükre. Ezért is látjuk azt, hogy rohamosan nő a nyugdíj mellett munkát vállalók száma, hiszen még 65 éves koruk felett is megmaradnak azok képességeik, hogy foglalkoztathatók maradjanak.
Az aktív nyugdíjasok számára kedvező adózási feltételek is vonzóak.
Nyugdíj mellett dolgozva mentesülnek a nyugdíjjárulék (10%) és a munkáltatói szociális hozzájárulási adó (13 százalék) fizetése alól, így a bruttó bérükből mindössze 15 százalék SZJA-t vonnak le. Ez különösen vonzóvá teszi a foglalkoztatást, és a munkáltatók is szívesen alkalmazzák őket tapasztalatuk és hozzáállásuk miatt.
Mennyire népszerű a Nők 40 program?
A Nők 40 program keretében 2023-ban közel 30 ezren mentek nyugdíjba, ami az előző évekhez képest kis csökkenés, de ez leginkább a demográfiai változásokra vezethető vissza. Az háborús években született nők közül sokan már fiatalon elkezdtek dolgozni, így korábban nyugdíjba vonulhattak. Az 1960-as években születettek azonban jellemzően tovább tanultak és csak később léptek be a munkaerőpiacra, emiatt sokaknál kitolódott akár 64 éves korukra, hogy meglett a 40 év munkaviszonyuk, így inkább megvárják, hogy elérjék a „normál” nyugdíjkorhatárt. Azonban azt is érdemes megjegyezni, hogy a béremelések és az egyes ágazatokban tapasztalható munkaerőhiány miatt sokan a nyugdíjkorhatár elérése után is úgy döntenek, hogy visszamennek dolgozni.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
***
Ezt is ajánljuk a témában
A fővárosi képviselő új feladatot kapott Orbán Viktortól.